Wymiana walut w hotelu Metropol Kantor Warszawa

ul. Marszałkowska 99A, 00-693 Warszawa

Wymiana walut podczas bezcennego wypoczynku

Obraz - Wejście do kantoruWybierając się na wakacje często stajemy przed trudnym dylematem wyboru waluty i formy płatności w czasie wypoczynku.

Stawiamy sobie pytania czy wybrać gotówkę czy płacić kartą a także czy wymienić pieniądze na dolary, euro czy może walutę kraju do którego zmierzamy? Wybór nie jest prosty, musimy także pamiętać o bezpieczeństwie.

Wiele restauracji, sklepów, hoteli czy środków komunikacji miejskiej na całym świecie oferuje możliwość zapłacenia za towary lub usługi kartą płatniczą. Dzięki temu nie musimy się martwić o wymianę walut bo bank zrobi to za nas automatycznie. Należy jednak sprawdzić czy nasz bank pobiera opłaty za wybieranie pieniędzy z zagranicznych bankomatów i prowizję za przewalutowanie.

Warto jednak też mieć przy sobie gotówkę, ponieważ w krajach egzotycznych jest sporo miejsc, w których zapłacimy tylko nią. Dobrym przykładem są tu bazary i orientalne targowiska. Musimy więc przemyśleć kwestie wybrania najlepszej waluty, którą zabierzemy ze sobą.

Możemy próbować kupić w Polsce walutę kraju docelowego lecz czasem nie jest to proste bo niektóre państwa zabraniają wywożenia swoich pieniędzy poza granice kraju. Możemy ewentualnie zabrać euro lub dolary - płacić nimi lub wymienić na miejscu w zależności od miejsca urlopu.

Dobrym rozwiązaniem jest także podzielenie środków finansowych i zabranie części w gotówce, a część na karcie.

W każdym kraju znajdziemy banki, lub kantory w których będziemy mogli wymienić pieniądze. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie i uważać na banknoty podrabiane oraz kradzieże. Niejednokrotnie lepiej jest odrobinę stracić na wymianie waluty niż zyskać wiele problemów, które może spowodować obrót fałszywymi pieniędzmi.

Jaką walutę zabrać na wakacje?

Jedna z popularnych zasad mówi, aby do krajów w pobliżu wspólnoty europejskiej zabierać euro, a do tych nieco bardziej oddalonych dolara. Do Tunezji, Turcji, Maroko, Bułgarii oraz Chorwacji najlepiej zabrać euro. Dolar dominuje w krajach arabskich takich jak Izrael, Egipt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.